IATI

Nauka i biznes wspólnie na rzecz recyklingu plastiku

Do starań o uwolnienie ekosystemu z plastikowych odpadów przyłącza się SciTech Group, uruchamiając Science Challenge Day, wydarzenie wspierane przez Partnera Strategicznego Nestlé Polska, wiodącej firmy produkującej żywność. Całodniowy maraton innowacji odbędzie się już 27 października na terenie Politechniki Wrocławskiej.

 

Tworzywa sztuczne zrewolucjonizowały cały świat, dominując nasze życie. Plastik daje ogromne możliwości, ale w związku z drastycznie rosnącą ilością odpadów wymusza, by korzystać z niego w sposób odpowiedzialny, nie zapominając, że to materiał w ograniczonym stopniu biodegradowalny.

 

Świadomość zagrożenia niesionego przez odpady z tworzyw sztucznych jest coraz silniejsza nie tylko w społeczeństwie, ale i w globalnych korporacjach, dla których świadomość i odpowiedzialność społeczna odgrywa ważną rolę. Najwięksi światowi gracze przyłączają się w swoich działaniach do realizacji unijnej Strategii dla Tworzyw Sztucznych, uruchamiając programy skupione na zwiększeniu wtórnego wykorzystania opakowań, usprawnieniu infrastruktury recyklingowej oraz wykorzystaniu materiałów pochodzących z recyklingu.

 

SciTech Group łącząc środowisko naukowe, biznesowe i technologiczne robi kolejny krok na drodze poszukiwań ważnych społecznie rozwiązań.

 

 „To kolejna inicjatywa, w której nauka łączy się z biznesem w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań. Stwarza ona przestrzeń oraz możliwość aktywnego działania na rzecz rozwoju innowacyjnych technologii wykorzystywanych w recyklingu, wtórnego wykorzystania tworzyw sztucznych, opracowania metod wykorzystania materiałów odnawialnych w produkcji plastiku i budowania świadomości znaczenia redukcji plastiku w ekosystemie.” – mówi Artur Kupczunas, współzałożyciel SciTech Group.

 

Zorganizowany we współpracy z Politechniką Wrocławską, jednodniowy maraton innowacji to szansa dla naukowców i osób zaangażowanych w ochronę środowiska na przedstawienie własnych pomysłów, sprawdzenie ich potencjału biznesowego, a nawet na rozwój własnego biznesu. Prezentacje pomysłów będą odbywały się w 6 kategoriach: new materials development, biodegradation efficiency, plastic recycling, closed production cycles, circular economy i recycling awareness solutions.

 

„Science Challenge Day to wydarzenie, w którym wykorzystujemy nasze doświadczenie w rozwoju innowacyjnych pomysłów. Od kilku lat aktywnie wspieramy projekty startupowe, inwestujemy w ich rozwój i pomagamy w komercjalizacji, działając w oparciu o autorską metodę akceleracji. Tym razem łączymy siły na rzecz ochrony środowiska i redukcji szkodliwych odpadów, poszukując pomysłów na realizację tego celu w środowisku naukowym, akademickim i starupowym. Jednocześnie gwarantujemy wsparcie i doświadczenie naszych mentorów i specjalistów działających w ramach SciTech Group.” – dodaje Łukasz Czernecki, współzałożyciel grupy.

 

„Cieszymy się, że możemy być Partnerem takiego wydarzenia jak Science Challenge Day, gdyż nasze cele są tożsame. Dążymy do znalezienia ulepszonych rozwiązań w zakresie redukcji, ponownego użycia i recyklingu tworzyw sztucznych. W kwietniu br. roku zadeklarowaliśmy, że wprowadzimy opakowania, które w 100% będą nadawały się do recyklingu albo ponownego wykorzystania. Planujemy zrealizować ten cel do 2025 roku. Rozpoczęliśmy już współpracę z naszymi partnerami we wszystkich lokalizacjach Nestlé na świecie. W Polsce jesteśmy m.in. partnerem inicjatyw dążących do zwiększenia ilości zbieranych i recyklingowanych odpadów. Nieustannie poszukujemy sposobów na zmniejszenie naszego wpływu na środowisko. Dlatego wykorzystujemy materiały jednorodne do produkcji opakowań naszych produktów. Już dziś ponad 90% tonażu materiałów do opakowań produktów sprzedawanych w Polsce – zarówno tych produkowanych w naszych fabrykach, jak i importowanych – wytwarzanych jest ze szkła, metalu i tektury. Szklane słoiki, które są łatwe w recyklingu, stanowią obecnie 60% materiałów używanych do naszych opakowań.” – mówi Mariola Raudo, Kierownik Działu Spraw Korporacyjnych i PR w Nestlé Polska S.A.

 

 

Szczegóły: www.sciencechallengeday.eu

Rejestracja udziału w wydarzeniu za pośrednictwem platformy EVENEA

 

Partnerzy

Facebook