IATI

Uroczyste podpisanie umowy IATI

18 uczelni, 2 instytuty i 3 przedsiębiorstwa z całej Polski utworzyły we wtorek, 15 lipca 2014 r. konsorcjum Instytut Autostrada Technologii i Innowacji (IATI). W ramach niego konsolidować się będą zespoły chcące realizować duże projekty badawczo-rozwojowe, zwłaszcza unijne.

news_1Liderami przedsięwzięcia są Politechnika Wrocławska i krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. „Stwierdziliśmy, że nie da się dalej bez konsolidacji – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy w Warszawie rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. – Przyszedł czas nie na konkurowanie ze sobą, ale czas na wspólne działanie, na pozyskiwanie dużych środków i na realizowanie naprawdę ważnych dla kraju inwestycji”.

Rektor PWr prof. Tadeusz Więckowski w rozmowie z PAP zauważył, że polska nauka jest bardzo mocno rozproszona. „Chcemy skonsolidować środowisko naukowe i przemysł wokół kluczowych dziedzin nauki, istotnych z punktu widzenia naszego państwa” – powiedział. Zaznaczył, że utworzenie konsorcjum jest o tyle ważne, że w nowej unijnej perspektywie finansowania (na lata 2014-2020) projekty realizowane będą we współpracy przemysłu i nauki. Prof. Więckowski zapowiedział, że w ramach IATI powstaną grupy, które wspólnie będą się starać o projekty unijne. „Chcemy skonsolidować zespoły, byśmy mieli duży potencjał do realizacji dużych projektów” – powiedział rektor PWr.

Więckowski wyjaśnił, że w ramach konsorcjum powołanych ma być szereg centrów kompetencji, które będą rozlokowane po całej Polsce. Tam będą przygotowywane wspólne projekty. „To jest swego rodzaju sieć, która konsoliduje i inwentaryzuje nasz potencjał” – powiedział. Dodał, że w ramach konsorcjum instytucje rozpoznają swoje mocne strony i zarysują możliwe obszary współpracy.

Umowę podpisało 18 uczelni z całego kraju: AGH, dwie Akademie Morskie: w Gdyni oraz w Szczecinie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Uniwersytet Zielonogórski, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, a także 10 politechnik: Białostocka, Częstochowska, Krakowska, Lubelska, Opolska, Poznańska, Rzeszowska, Śląska, Świętokrzyska oraz Wrocławska. Dodatkowo umowę podpisały dwa instytuty badawcze: Główny Instytut Górnictwa i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, a także trzy przedsiębiorstwa: KGHM Polska Miedź S.A., TAURON Polska Energia S.A. i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu.

Jak wyjaśnił prof. Więckowski, IATI jest przedsięwzięciem otwartym, więc w dowolnej chwili dołączyć mogą do niego kolejne instytucje. Rektor PWr ma nadzieję zwłaszcza na to, że do konsorcjum dołączać będą kolejne firmy.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Włodzisław Duch powiedział, że osoby, które podejmują pracę w nauce bardzo często chcą dążyć w swojej karierze do profesury. „Nie jestem pewien, czy to jest najlepsze dla współpracy z gospodarką” – przyznał. Dodał, że przy ocenie działalności jednostek naukowych i pracowników niestety nie są doceniane wdrożenia, patenty, działalność praktyczna. „Żeby to (ocenę parametryczną – PAP) dobrze zrobić, musielibyśmy zrobić rewolucję w nauce, co trochę może potrwać” – ocenił, ale przyznał, że jego resort chce się zastanowić nad długofalową strategią.

Partnerzy

Facebook