IATI

Multimedia Networks, Devices and Services Technologie informacyjne i telekomunikacyjne (ICT)

Centrum Kompetencji „Sieci, urządzenia i usługi multimedialne” powołane zostało przez Radę Naukowo-Przemysłową Konsorcjum IATI w dniu 18 marca 2015 r. Koordynatorem Centrum Kompetencji jest Politechnika Wrocławska reprezentowana przez trzy jednostki: Katedrę K3 Wydziału Elektroniki, Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe oraz Pion Informatyzacji Politechniki Wrocławskiej.

Obszary tematyczne

Centrum Kompetencji działa w obszarze tematycznym OT4 – Technologie informacyjne i telekomunikacyjne (ICT) i oferuje współpracę m.in. w obszarach badawczych:

  • Zjawiska oraz elementy infrastruktury, środowiska informatyczne  i narzędzia informatyczne związane z organizacją i zapewnieniem należytej jakości w systemach szerokopasmowych oferujących usługi multimedialne. Można tu wyróżnić:
    • kreowanie nowych usług w zakresie ICT, szeroko rozumianych jako usługi multimedialne,
    • optymalizacja procesów negocjacyjnych, transakcyjnych i ruchowych występujących w sieciach oferujących usługi tej klasy ,
    • mechanizmy oceny i modele stochastyczne (ocena jakości usługi doświadczanej przez użytkownika QoE).
  • Zachowanie funkcjonalności i jakości transmisji w środowisku elektromagnetycznym, szczególnie jakości przesyłanych i odtwarzanych treści multimedialnych. Uwzględniane jest badania poziomów emisji elektromagnetycznych (zamierzonych i niezamierzonych) urządzeń oraz ich odporności na zaburzenia elektromagnetyczne o określonym charakterze i poziomach, które występują w środowisku.

W ramach powyższych obszarów badawczych Centrum wyróżnia szereg możliwych kierunków projektowych, w tym:

  • Platforma badania jakości wyprodukowanego materiału wizyjnego w oparciu o przyjęte modele i wzorce,
  • Rozpoznawanie fraz i słów kluczowych w materiałach wizyjnych zgromadzonych w repozytoriach wiedzy i bazach danych (systemy edukacyjne, prawne, medyczne etc.),
  • Platforma badania zachowań użytkowników systemów multimedialnych – modele,
  • Projektowanie e-usług multimedialnych.

Poszukiwani partnerzy

Centrum Kompetencji poszukuje partnerów do realizacji projektów w zdefiniowanych obszarach tematycznych, a także partnerów poszerzających obszary badawcze oraz wynikające z nich możliwe kierunki projektowe.

Do potencjalnych partnerów należą:

  • Jednostki naukowe,
  • Firmy technologiczne z obszaru produkcji materiałów wizyjnych i usług multimedialnych,
  • Firmy technologiczne z obszaru systemów i urządzeń teleinformatycznych (producenci rozwiązań sprzętowych, integratorzy rozwiązań),
  • Nadawcy telewizyjni,
  • Operatorzy telekomunikacyjni i emisyjni,
  • Instytucje kultury.

Zapraszamy do kontaktu wszystkie podmioty zainteresowane współpracą.

Aktualnie prowadzone działania

Przy aktywnym udziale Centrum Kompetencji do Konsorcjum IATI przystąpiła Telewizja Polska S.A. Uroczyste podpisanie umowy o współpracy między TVP a Instytutem „Autostrada Technologii i Innowacji” nastąpiło w dniu 3 marca 2015 roku w siedzibie głównej TVP S.A.

 

Centrum Kompetencji wraz z Telewizją Polską S.A. oraz Akademią Górniczo-Hutniczą prowadzi intensywne prace przygotowawcze zmierzające do realizacji wspólnych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych. Jednym z wyników tych prac jest złożenie w czerwcu 2015 r. przez TVP S.A. wniosku o dofinansowanie projektu w ramach Horyzontu 2020 (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020, I Oś priorytetowa „Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa”, Działanie 1.1 „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałanie 1.1.2 „Prace B+R związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej/demonstracyjnej”).

Potencjał i kompetencje

Centrum Kompetencji skupia znakomitych naukowców oraz wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynieryjno-techniczną, która zdobyła doświadczenie i kluczowe umiejętności podczas realizacji prac badawczych oraz szeregu projektów w obszarze ICT. Kompetencje te obejmują budowę i badanie nowych technologii w zakresie systemów, usług i urządzeń multimedialnych, systemów teleinformatycznych oraz systemów przetwarzania informacji. Zdobyte doświadczenie pozwala na wykonywanie specjalistycznych opracowań, analiz i ekspertyz w zakresie technologii teleinformatycznych oraz kompatybilności elektromagnetycznej, a także na efektywne zarządzanie sieciami i usługami multimedialnymi i teleinformatycznymi.

Partnerzy Centrum dysponują nowoczesną infrastrukturą badawczą gotową do wykorzystania podczas realizacji wspólnych działań, w tym:

  • Infrastruktura badawcza Katedry K3 Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej:
    • Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej Katedry K3,
    • Laboratorium Wzorców i Metrologii Pola Elektromagnetycznego Katedry K3,
    • Laboratorium Zintegrowanych Systemów Telekomunikacyjnych Katedry K3,
  • Infrastruktura badawcza Laboratorium Multimedialnego projektu „Środowiskowa Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych na potrzeby Innowacyjnej Gospodarki”,
  • Infrastruktura teleinformatyczna i emisyjna Systemu Archiwizacji i Udostępniania Danych Unikalnych projektu „Środowiskowa Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych na potrzeby Innowacyjnej Gospodarki”,
  • Infrastruktura badawcza i teleinformatyczna dostępna w ramach zasobów sieciowych i obliczeniowych Wrocławskiego Centrum Sieciowo Superkomputerowego.

“Multimedia Networks, Devices and Services” Competence Centre
Institute of Highway Technology and Innovation

Coordinator:
Jacek Oko, Ph.D. Eng.
Vice-Chancellor for IT Implementation of Wrocław University of Technology
Director of Wrocław Centre for Networking and Supercomputing
Tel. +48 71 320 33 70
e-mail: jacek.oko@pwr.edu.pl
Wrocław, Poland

Operating coordinator:
Agnieszka Kwiecień, M.Sc. Eng.
Wrocław University of Technology, Wrocław Centre for Networking and Supercomputing
Tel. +48 71 320 20 43
e-mail: agnieszka.kwiecien@pwr.edu.pl
Wrocław, Poland




Only for logged users

Partners

Facebook