Politechnika Rzeszowska
Politechnika Rzeszowska pełni rolę wiodącego ośrodka innowacyjności w województwie podkarpackim i aktywnie współpracuje z przemysłem poprzez realizację wspólnych projektów badawczych. Uczelnia ma około 70 chronionych wynalazków i wzorów użytkowych oraz blisko 70 rozwiązań, które czekają na udzielenie ochrony.
Uczelnia angażuje się w różnego rodzaju inicjatywy klastrowe, kształci wyspecjalizowaną kadrę, a także realizuje szereg różnego rodzaju usług badawczych.
Rocznie Uczelnia realizuje kilkaset usług dla przemysłu lotniczego, chemicznego, maszynowego, farmaceutycznego, budowlanego, informatycznego, elektrotechnicznego, energetycznego i innych, a także dla organów administracji publicznej. W samym 2014 roku Politechnika Rzeszowska wykonała blisko 300 usług, głównie dla przemysłu.
Uczelnia realizuje również szereg projektów badawczych nastawionych na praktyczne wykorzystanie ich wyników, które znajdują zastosowanie w przemyśle. Współpracujemy z dużymi przedsiębiorstwami takimi jak WSK „PZL Rzeszów” S.A., BorgWarner Poland Sp. z o.o. czy Hamilton Sundstrand Poland jak również z sektorem małych i średnich przedsiębiorstw.
Wysoki poziom technologiczny opracowanych przez naukowców Politechniki Rzeszowskiej rozwiązań potwierdzają liczne nagrody zdobyte m.in. na międzynarodowych wystawach w Genewie, Seulu, Brukseli, Sewastopolu, Cluj-Napoca i Warszawie.
Politechnika Rzeszowska, jako jedna z 12 instytucji została laureatem konkursu „Inkubator Innowacyjności” organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Umożliwi to poszerzenie działalności Uczelni w obszarze transferu technologii.
Rzeszowska Uczelnia jest członkiem konsorcjum Centrum Zaawansowanych Technologii „AERONET – Dolina Lotnicza” www.aeronet.pl, skupiającym się na działalności związanej m.in. z projektowaniem i badaniem konstrukcji oraz napędów lotniczych, teleinformatyką lotniczą i systemami awionicznymi, inżynierią materiałową, nowoczesnymi technikami wytwarzania w przemyśle lotniczym czy też aerodynamiką.
Uczelniane Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej jest specjalistycznym laboratorium naukowo-badawczym, wyposażonym w aparaturę i urządzenia. W obszarze badań właściwości materiałów laboratorium posiada akredytację National Aerospace Defence Contractors Accreditation Program (Nadcap), światowej organizacji ustalającej wspólne standardy prowadzenia procesów specjalnych oraz standardy procedur badawczych w przemyśle lotniczym, kosmicznym i obronnym, a także w powiązanych z innymi gałęziach przemysłu.