IATI

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska jest jedną z najbardziej znaczących uczelni technicznych w południowej Polsce. Posiadając zaplecze naukowe i techniczne zgromadzone na 13 wydziałach otwarta jest na współpracę z środowiskiem gospodarczym. Głównym potencjałem badawczo-rozwojowym są pracownicy naukowi uczelni, którzy dzięki wiedzy i umiejętności, bogatemu zapleczu laboratoryjnemu oraz długim tradycjom naukowym z roku na rok opracowują coraz więcej innowacyjnych rozwiązań.

Informatyka, elektronika i automatyka to dziedziny, w których Politechnika Śląska może pochwalić się szczególnymi osiągnięciami. Wystarczy wymienić tutaj takie rozwiązania jak: skaner lotniczy, pojazdy bezzałogowe, system nadzoru wizyjnego obszarów leśnych lub wideodetektor analizujący sytuację na drodze. Kolejna ważna dziedzina to inżynieria biomedyczna, pracownicy Uczelni stworzyli i udoskonalili między innymi: technologie związane z produkcją i wykorzystaniem implantów w chirurgii kostnej i szczękowo-twarzowej, urządzenia stymulujące zrost i regenerację tkanek, uczestniczące w terapii przeciwbólowej, zrobotyzowane urządzenia rehabilitacyjne, czy spektromedyczny system diagnostyki nowotworów. Politechnika Śląska tworzy również innowacyjne rozwiązania w zakresie projektowania i diagnostyki maszyn. W ramach prac prowadzonych na Uczelni powstały takie rozwiązania jak: system poszerzonej rzeczywistości, który wspomaga, ułatwia i przyspiesza procesy projektowe i konstrukcyjne czy maszyny transportowe, eksploracyjne i inspekcyjne wykorzystujące nowoczesne rozwiązania napędowe oraz energoelektroniczne. Ponadto specjaliści Katedry Mechatroniki świadczą usługi w zakresie projektowania linii produkcyjnych, urządzeń jednostkowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb firm, a także programowania robotów przemysłowych.

Politechnika Śląska dysponuje również bogatym zapleczem laboratoriów specjalistycznych, warto podkreślić, że posiada najnowocześniejsze w Europie zaplecze naukowo-badawcze w dziedzinie lotnictwa, czyli laboratorium wirtualnego latania. Dodatkowo specjaliści Politechniki Śląskiej stworzyli pierwszą w kraju jaskinię wirtualnej rzeczywistości, która wyświetlając obraz przestrzenny i dając możliwość interakcji z nim, oferuje niemal nieograniczone możliwości edukacyjne oraz analityczne.

We współpracy z partnerami przemysłowymi Politechnika Śląska stawia na solidność, rzetelność i sprawność w przeprowadzaniu zleconych prac.  Dbając o zachowanie poufności i ochronę prawną wyników, dokłada wszelkich starań, aby realizacja zawieranych umów sprzyjała rozwojowi partnerów, a tym samym wpływała na rozwój naszego regionu i kraju.

Dla usprawnienia kontaktów z przemysłem Politechnika Śląska utworzyła Centrum Innowacji  i Transferu Technologii, którego zadaniem jest koordynacja współpracy z otoczeniem gospodarczym. W ramach tych działań powstały bazy: Ekspertów, Technologii i Aparatury Specjalistycznej, którymi Centrum zarządza. Dodatkowo w 2014 roku uruchomione zostało Biuro Obsługi Biznesu oraz specjalna infolinia 32 400 3 400.

Strona www www.polsl.pl/
E-mail
Adres Akademicka 2A
44-100 Gliwice
Telefon
Fax

Lokalizacja

Partnerzy

Facebook