IATI

Webinar z Jyrki Katainen byłym Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, Wzrostu, Inwestycji i Konkurencyjności (2014–2019), 8.04.2021, 16:00

Podpisane w wigilię nowego roku 2021 przez Chiny i Unię Europejską Kompleksowe Porozumienie Inwestycyjne (Comprehensive Agreement on Investment, CAI) stało się w Europie przedmiotem debaty dotyczącej jego zawartości, wartości i wpływu. Obecnie dokument ten wraz z aneksami jest jeszcze daleki od finalizacji i tym dalszy od ratyfikacji przez każde z państw członkowskich. Europejskie negocjacje tego porozumienia zyskały dodatkowy kontekst wraz z dojściem do władzy nowego prezydenta USA i z widokami na bliższą współpracę transatlantycką w kwestii chińskiej.

Przeprowadzimy rozmowę z jednym z europejskich negocjatorów CAI, Jyrkim Katainenem, byłym Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, Wzrostu, Inwestycji i Konkurencyjności (2014–2019). Poprosimy o przedstawienie europejskich priorytetów przy początkach negocjacji z Chinami 7 lat temu oraz ocenę tego, czy te cele zostały osiągnięte. Mamy nadzieję, że gość odsłoni przed nami zmienną dynamikę procesu negocjacyjnego. Zapytamy o wagę CAI w relacjach Unii z Chinami i procesie odbudowy stosunków transatlantyckich, a w szczególności o to, czy możliwa jest jednogłośna zgoda UE oraz dlaczego CAI nie wspomina o obrocie towarów i usług z Chinami.

Spotkanie poprowadzą prof. Marcin Jacoby, kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS, oraz dr Zbigniew Niesiobędzki, prezes Polsko Chińskiej Rady Biznesu, która jest partnerem cyklu ChinaTalk.

Rozmowa odbędzie się w języku angielskim.

Webinar jest bezpłatny i w czasie spotkania każdy uczestnik może zadawać pytania!

Link do spotkania: https://www.youtube.com/watch?v=_33BbKFHfe8&ab_…

Termin i miejsce: 8 kwietnia 2021 r. (czwartek), godz. 16.00, online.

Więcej informacji: https://www.swps.pl/strefa-zarzadzania/webinari…

Partnerzy

Facebook